راهنمایی و قوانین املاک
 
* ثبت نام اشخاص و آژانس املاک در سایت رایگان می باشد.
* ثبت ملک یا تقاضای ملک توسط اشخاص و آژانس املاک در سایت رایگان می باشد.
* مشاهده اطلاعات کامل ملک (شماره تلفن ، آدرس ، نام مالک یا نام بنگاه ، ایمیل و...) در سایت رایگان می باشد.
* اطلاعات تماس موارد ملکی ثبت شده توسط آژانس های املاک فقط برای خود آژانس املاک ثبت کننده ملک قابل رویت بوده و در این موارد برای سایر کاربران ،اطلاعات تماس آژانس املاک ثبت کننده ملک نمایش داده می شود.
* هیچ محدودیتی برای تعداد ثبت ملک یا تقاضای ملک توسط اشخاص یا آژانس املاک در سایت وجود ندارد.

 

» سایت راسکا مشاور املاک نیست و با هیچ یک از مشاورین املاک قرارداد ندارد. «

 

 » ثبت نام عادی و ثبت نام آژانس املاک

در سایت راسکا اشخاص و آژانس های املاک می توانند بدون عضویت موارد ملکی خود را ثبت نمایند اما برای ویرایش ، حذف ، بروزرسانی یا تعلیق موارد ملکی ثبت شده باید ثبت نام نموده و وارد حساب کاربری خود شوید.

*  برای عضویت رایگان در سایت به عنوان کاربر عادی از طریق منوی عضویت کاربران می توانید در سایت ثبت نام نمائید.

*  برای عضویت رایگان در سایت به عنوان آژانس املاک از طریق منوی عضویت آژانس املاک می توانید در سایت ثبت نام نمائید.

*  آژانس های املاک در صورتی که قبلا به عنوان کاربر عادی در سایت ثبت نام نموده اند برای تبدیل عضویت عادی به عضویت آژانس املاک ، می توانند پس از ورود با نام کاربری خود ، از قسمت منوی شخصی >> مشخصات شما ، نام ، آدرس و مشخصات بنگاه معاملاتی خود را وارد نمایند.

*  پس از پر کردن مشخصات بنگاه معاملاتی ، تمامی موارد ملکی که قبلا توسط شما ثبت شده و بعدا ثبت خواهد شد با نام شما و نام بنگاه معاملاتی شما ثبت خواهند شد و با نام بنگاه معاملاتی شما قابل جستجو خواهند بود.

 

 » مزایای ثبت نام برای آژانس های املاک

*  استفاده از تمام امکانات سایت با پشتیبانی 24 ساعته به صورت کاملا رایگان

*  بهره مندی از سایت به میزبانی سرورهای مجازی قدرتمند داخلی به صورت کاملا رایگان

*  ثبت و نمایش آنی و لحظه ای موارد ملکی توسط آژانس املاک بدون نیاز به تایید مدیریت سایت

در غالب وب سایت های املاک پس از سپردن موارد ملکی مدت زمانی در حدود 2 الی 8 ساعت را باید منتظر تایید موارد ملکی خود توسط مدیریت آن سایت شوید و در صورتی که مورد ملکی شما به دلیلی تایید نشود پس از اصلاح مورد ملکی توسط شما ، دوباره مدت زمان 2 الی 8 ساعت را باید منتظر تایید بمانید که غالبا به روز کاری بعد موکول می شود و حتی پس از تایید مورد ملکی با کوچکترین ویرایشی در آن ، دوباره به حالت در انتظار تایید می رود و باید مدت 2 الی 8 ساعت کاری منتظر تایید مجدد آن باشید. تمام این پروسه زمان بر بوده و برای آژانس های املاک فعال که مسئله زمان برایشان بسیار مهم می باشد مطلوب نیست.

در سایت راسکا در صورتی که به عنوان آژانس املاک ثبت نام نموده باشید با تایید مدیریت سایت ، نیازی نخواهد بود تا پس از ثبت کردن موارد ملکی منتظر تایید آنها بمانید یا پس از ویرایش املاک نیازی نخواهد بود تا ملک به تایید مدیریت سایت برسد.

در واقع خود شما مستقیما و شخصا به عنوان مدیر ، موارد ملکی خود را کنترل و ثبت خواهید کرد و همزمان با ثبت ، در همان لحظه مورد ملکی شما در سایت نمایش داده خواهد شد.

با توجه به اینکه موارد ملکی شما همزمان با ثبت آن به صورت لحظه ای و آنی (بدون نیاز به تایید مدیریت سایت) در سایت نمایش داده می شوند توجه به نکات زیر از سوی آژانس های املاک ضروری می باشد:

-  رعایت کلیه قوانین و مقررات مصوب مرتبط املاک و همچنین قوانین سایت ضروری می باشد.

-  جهت شفافیت و امکان جستجو با پارامتر مبلغ در موارد ملکی ، درج قیمت کل یا قیمت هر متر یا مبلغ رهن و اجاره به صورت صحیح و واقعی در هنگام ثبت موارد ضروری می باشد.

با توجه به اینکه علی الرغم تاکید بر ثبت صحیح و واقعی مبالغ ، برخی از کاربران هنگام ثبت موارد ملکی از عباراتی مانند توافقی یا تماس گرفته شود و مانند آن استفاده می کردند ، فیلدهای مبالغ به صورتی تنظیم شدند که فقط اعداد ثبت شوند تا از درج چنین عباراتی جلوگیری به عمل آید.

با این حال برخی کاربران به جای عبارات فوق ارقامی نامرتبط مانند عدد 1 را در فیلد های مبالغ ثبت می نمایند که باعث عدم تایید موارد ملکی آنها می شود.

از آژانس های املاک که به آنها امکان ثبت آنی و لحظه ای موارد ملکی شان (بدون نیاز به تایید مدیریت سایت) داده شده است با توجه به اینکه موارد ملکی آنها توسط خودشان ثبت و همزمان در همان لحظه در سایت نمایش داده می شود خواهشمندیم این مورد را رعایت نموده و هنگام درج مبالغ از ارقام صحیح و واقعی استفاده نمایند.

توجه داشته باشید که عدم رعایت این مورد و مشاهده موارد ملکی ثبت شده با مبالغ نامرتبط باعث سلب امتیاز ثبت لحظه ای و آنی آژانس املاک خواهد شد.

-  برای اینکه مورد ملکی را از حالت تائید و نمایش در سایت خارج نمایید می توانید از صفحه ویرایش املاک خود ، آن ملک را به حالت تعلیق در آورید.

-  از درج موارد ملکی تکراری خودداری نمایید و برای آنکه مورد ملکی شما جزء جدیدترین موارد ملکی قرار بگیرد تنها کافی است در صفحه ویرایش املاک ، پس از انتخاب مورد ملکی مورد نظر با فشردن دکمه بروزرسانی ، مورد ملکی خود را بروز رسانی کرده و در صدر لیست موارد ملکی قرار دهید.

 

*  با ثبت نام به عنوان آژانس املاک ، نام آژانس املاک شما در لیست موارد آژانس های املاک استان ، شهر و منطقه شما نمایش داده شده و کاربرانی که در جستجوی آژانس املاک منطقه خود می باشند می توانند به اطلاعات تماس شما دسترسی پیدا کنند و در صورتی که موارد ملکی نیز ثبت نموده باشید در بین موارد ملکی شما جستجو نمایند.

 

*  یکی از دغدغه ها و مشکلات آژانس های املاک در ثبت موارد ملکی در اینترنت ، درج اطلاعات تماس می باشد. با توجه به اینکه آژانس های املاک نمی توانند اطلاعاتی از قبیل تلفن های تماس مالک و آدرس کامل ملک را در اینترنت برای عموم نمایش دهند بنابراین علاوه بر ثبت مورد ملکی با اطلاعات تماس بنگاه خود در اینترنت ، باید مورد ملکی را با اطلاعات تماس مالک و آدرس دقیق ملک در دفاتر یا نرم افزارهای شخصی خود نیز ثبت نمایند. بنابراین برای ثبت هر مورد ملکی باید زمانی دو برابر صرف نمایند.

و همچنین در صورتی که بازدیدکننده ای برای یک مورد ملکی تماس بگیرد برای یافتن اطلاعات تماس مالک باید در فایل های موجود در دفاتر یا نرم افزارها به جستجو بپردازند که کاری زمان بر می باشد.

با ثبت نام به عنوان آژانس املاک ، هنگام ثبت موارد ملکی علاوه بر اطلاعات تماس عمومی ملک که قابل رویت برای عموم می باشد ، فرم اطلاعات تماس خصوصی نیز برای شما فعال و نمایش  داده می شود.

این فرم پس از ورود شما به سایت با نام کاربری خودتان ، هنگام ثبت موارد ملکی قابل رویت فقط برای خود شما می باشد.

شما در این فرم می توانید اطلاعات تماس کامل موارد ملکی ( تلفن تماس مالک ، آدرس کامل مالک و توضیحات اضافی) را ثبت نمائید.

هنگام مشاهده موارد ملکی ثبت شده نیز ، اطلاعات تماس خصوصی در صورتی که با نام کاربری خودتان وارد سایت شده باشید برای فقط شما نمایش داده می شود. و اشخاص و سایر آژانس های املاک فقط اطلاعات تماس آژانس املاک شما را مشاهده خواهند نمود.

 

*  آژانس های املاکی که از دفاتر یا نرم افزارهای املاک استفاده میکنند موارد ملکی ثبتی شان را فقط خود میتوانند ببینند و در فرصتی که اشخاص به صورت حضوری به آژانس املاک مراجعه می کنند نمی توانند همه موارد ملکی را به مراجعه کنندگان معرفی کنند. (به دلیل کمبود زمان یا مشغله کاری و...) و همچنین امکان در اختیار قرار دادن کامپیوتر و سیستم و فایل ها برای اشخاص به دلیل دسترسی به اطلاعات خصوصی تماس وجود ندارد.

با عضویت آژانس املاک در سایت ، آژانس املاک از سایت همانند یک نرم افزار املاک استفاده نموده و علاوه بر رفع مورد دو بار ثبت نمودن موارد ملکی (هم اینترنت هم نرم افزار یا دفاتر) ، می تواند تمامی موارد ملکی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهد. بدون آنکه نگرانی از بابت اطلاعات خصوصی تماس داشته باشد. چون بازدیدکنندگان از خانه و هر محل دیگری که دسترسی به اینترنت داشته باشند می توانند تمامی موارد ملکی شما را با دقت و حوصله بازدید نمایند.

و حتی در محل آژانس املاک نیز تنها با یک logout و خروج می توان کامپیوتر و سیستم را در اختیار بازدید کننده قرار داد تا خود در موارد ملکی شما جستجو نماید.

 

*  با ثبت نام به عنوان آژانس املاک ، هنگام جستجوی موارد ملکی خود در حالت نمایش سطری نیز در صورتی که با نام کاربری خود وارد سایت شده باشید اطلاعات تماس خصوصی مالک برای فقط خود شما نمایش داده می شود در حالی که برای سایر اشخاص و سایر آژانس های املاک ، اطلاعات تماس آژانس شما قابل رویت می باشد.

 

*  با ثبت نام به عنوان آژانس املاک ، شما به صورت رایگان دارای یک صفحه اختصاصی برای آژانس خود می شوید که اطلاعات تماس و موارد ملکی شما را نمایش می دهد و می توانید در بین موارد ملکی خود جستجو نمائید.

همچنین سایر کاربران و بازدیدکنندگان هم می توانند در بین موارد ملکی شما جستجو کنند. ( برای سایرین اطلاعات تماس شما نمایش داده خواهد شد و برای خود شما اطلاعات تماس مالک و ملک)

همچنین می توانید با ثبت یک دامنه به نام خود و ارجاع آن به آدرس صفحه اختصاصی تان ، کاربران را مستقیما با نام دامنه دلخواه خود به صفحه اختصاصی تان در سایت رهنمون شوید.

 

» نمایش سطری

در سایت شما میتوانید نوع نمایش موارد ملکی را به صورت پیش فرض یا به صورت سطری انتخاب نمائید.

با توجه با اینکه نمایش حالت سطری بیشر برای آژانس های املاک کاربرد دارد بنابراین هنگام جستجوی موارد ملکی حالت نمایش برای آژانس های املاک ، سطری و برای سایر اشخاص ، نمایش پیش فرض می باشد.

البته آژانس های املاک و کاربران عادی میتوانند هر کدام از حالت های نمایش سطری یا پیش فرض را برای مشاهده موارد ملکی انتخاب نمایند.

» مزایای نمایش سطری

- در حالت سطری تعداد موارد ملکی بیشتری در هر صفحه قابل رویت می باشد.

- در حالت سطری خصوصیات بیشتری از ملک قابل نمایش و رویت می باشد.

- در حالت سطری می توان موارد ملکی را براساس قیمت ، تاریخ ، متراژ ، نوع ملک ، نوع معامله و ... مرتب سازی نمود.

- در حالت سطری کاربران و آژانس های املاک در صورت ورود با نام کاربری خود میتوانند در بین موارد ملکی بایگانی شده خود نیز جستجو کنند.

 

» سپردن رایگان ملک بدون عضویت

شما می توانید بدون عضویت درسایت ، با وارد نمودن مشخصات ملک خود ، به راحتی آن را در سایت ثبت نمائید.

» تقاضای رایگان ملک بدون عضویت

شما همچنین می توانید بدون عضویت درسایت ، با وارد نمودن مشخصات ملک درخواستی و مورد تقاضای خود ، به راحتی درخواست خود را درسایت ثبت نمائید.

:. درصورت نیاز به ویرایش ، حذف ، به روز رسانی یا تعلیق سپرده ملک یا تقاضای ملکی که بدون عضویت ثبت نموده اید ، می توانید درسایت ثبت نام کرده و پس از ثبت نام و ورود به حساب کاربری خود از قسمت منوی شخصی >> بازیابی آگهی مهمان ، با وارد نمودن کد پیگیری و ایمیلی که هنگام سپردن ملک یا تقاضای ملک وارد نموده اید ، آن را به لیست سپرده ملک یا تقاضای ملک ثبت شده خود اضافه نمائید.
پس از بازیابی می توانید از قسمت منوی شخصی >> ویرایش املاک سپرده شده یا ویرایش املاک تقاضا شده ، مشخصات ملک یا تقاضای خود را ویرایش ، به روز رسانی ، حذف یا موقتا تعلیق نمائید.

:. با توجه به اینکه در صورت فراموشی کد پیگیری ، تنها راه برای دریافت آن ، ایمیلی می باشد که با آن ملک خود یا تقاضای ملک خود را ثبت می کنید ، دقت نمائید در هنگام سپردن ملک یا تقاضای ملک ، ایمیلی را که به آن دسترسی دارید را وارد نمائید.

» سپردن رایگان ملک با عضویت

شما پس از عضویت و ورود به سایت ، می توانید با وارد نمودن مشخصات ملک خود ، به راحتی آن را در سایت ثبت نمائید.

» تقاضای رایگان ملک با عضویت

شما همچنین پس از عضویت و ورود به سایت ، می توانید با وارد نمودن مشخصات ملک درخواستی و مورد تقاضای خود ، به راحتی درخواست خود را در سایت ثبت نمائید

:. در صورتی که پس از عضویت و ورود به سایت ، ملک یا تقاضای ملک خود را ثبت نمائید نیازی به وارد کردن ایمیل نمی باشد و همچنین بلافاصله پس از ثبت ملک یا تقاضای ملک (حتی قبل از تائید ملک ) می توانید از قسمت منوی شخصی >> ویرایش املاک سپرده شده یا ویرایش املاک تقاضا شده ، سپرده ملک یا تقاضای ملک خود را ویرایش ، بروز رسانی ، حذف یا تعلیق نمائید.

» مشاهده املاک سپرده شده

در این قسمت شما می توانید املاک ثبت شده در سایت را که به ترتیب جدیدترین موارد ثبت شده یا بروز رسانی شده نمایش داده می شوند را مشاهده نمائید.

» مشاهده املاک تقاضا شده

در این قسمت شما می توانید املاک تقاضا شده در سایت را که به ترتیب جدیدترین موارد ثبت شده یا بروز رسانی شده نمایش داده می شوند را مشاهده نمائید.

» جستجوی پیشرفته املاک

در این قسمت شما می توانید تنها با وارد نمودن برخی از خصوصیات ملک مورد نظر که برای شما اهمیت بیشتری دارد ، ملک مورد نظر خود را بیابید.
و یا می توانید به صورت کامل و دقیق تمام خصوصیات ملک مورد نظر خود را وارد کرده و ملک دلخواه خود را جستجو نمائید.

» جستجو با کد ملک

شما میتوانید املاک سپرده شده یا تقاضا شده را بر اساس کد ملک نیز جستجو نمائید.

» جستجوی املاک تقاضا شده

در جستجوی پیشرفته املاک ، جستجو در املاک سپرده شده به صورت پیش فرض انتخاب شده است. برای جستجو در املاک تقاضا شده فقط کافی است به جای املاک سپرده شده ، املاک تقاضا شده را انتخاب نمائید.

» جستجوی املاک براساس بنگاه معاملاتی

برای جستجو در بین ملک های ثبت شده یا تقاضا شده ی بنگاه معاملاتی مورد نظر خود ، در قسمت جستجوی املاک براساس بنگاه معاملاتی ، استان ، شهر ، منطقه و نام بنگاه معاملاتی مورد نظر خود را انتخاب نموده و کلید جستجو را فشار دهید.
در این حالت شما به صفحه جستجوی اختصاصی املاک بنگاه معاملاتی مورد نظر هدایت خواهید شد.

:. در صورتی که فقط استان و شهر را انتخاب نموده باشید
یا استان ، شهر و منطقه را ( بدون انتخاب نام بنگاه معاملاتی ) انتخاب کرده باشید
و یا در صورتی که در یک منطقه چند بنگاه هم نام وجود داشته باشد
دراین حالت لیستی از بنگاههای معاملاتی ثبت شده موجود در آن شهر یا منطقه با نام بنگاه معاملاتی ، آدرس و شماره تلفن آنها نمایش داده خواهد شد.
با انتخاب بنگاه معاملاتی مورد نظر به صفحه جستجوی اختصاصی املاک بنگاه معاملاتی مورد نظر هدایت خواهید شد.
حال با وارد نمودن خصوصیات ملک مورد نظر خود ، می توانید در بین املاک ثبت شده آن بنگاه معاملاتی جستجو کنید.

» ثبت بنگاه معاملاتی در قسمت جستجوی املاک براساس بنگاه معاملاتی ( ویژه بنگاههای معاملاتی )

برای آنکه نام بنگاه معاملاتی شما نیز در قسمت بنگاه معاملاتی نمایش داده شود و بازدیدکنندگان بتوانند در بین املاک شما جستجو کنند و خود شما نیز بتوانید در املاک خود جستجو کنید می توانید از طریق صفحه عضویت آژانس املاک با وارد نمودن نام ، آدرس و مشخصات بنگاه معاملاتی خود به صورت رایگان  به عنوان بنگاه معاملاتی در سایت ثبت نام نمائید.

:. در صورتی که قبلا به عنوان کاربر در سایت ثبت نام نموده اید ، با نام کاربری خود وارد سایت شده و از قسمت منوی شخصی >> مشخصات بنگاه معاملاتی ، نام ، آدرس و مشخصات بنگاه معاملاتی خود را وارد نمائید.
 
:. پس از پر کردن مشخصات بنگاه معاملاتی ، تمامی ملک ها و تقاضاهای ملکی که ثبت می نمائید با نام شما و نام بنگاه معاملاتی شما ثبت خواهند شد و با نام بنگاه معاملاتی شما قابل جستجو خواهند بود.
 
:. پس از پر کردن مشخصات بنگاه معاملاتی ، در صورتی که وارد سایت و حساب کاربری خود شده باشید ، برای جستجو در املاک بنگاه معاملاتی خود نیازی به انتخاب نام استان ، شهر ، منطقه و نام بنگاه معاملاتی نیست و شما در صفحه اصلی و تمام صفحات املاک از سمت راست قسمت منوی شخصی شما >> جستجوی املاک بنگاه من می توانید به صورت مستقیم وارد صفحه جستجوی اختصاصی املاک بنگاه معاملاتی خود شوید.
همچنین می توانید پس از رفتن به صفحه جستجوی املاک براساس بنگاه معاملاتی با کلیک بر روی لینک ورود به صفحه جستجوی اختصاصی املاک بنگاه معاملاتی (نام بنگاه معاملاتی شما ) وارد صفحه جستجوی اختصاصی املاک بنگاه معاملاتی خود شوید.
 
:. در صورت ورود به حساب کاربری خود ، در قسمت منوی شخصی شما >> مشخصات شما >> مشخصات بنگاه معاملاتی می توانید آمار املاک سپرده شده ، املاک تقاضا شده و آمار بازدید املاک سپرده شده و تقاضا شده خود را مشاهده نمائید.
 

» جستجو در نام مالک ، آدرس ، تلفن ، توضیحات و ...

این امکان در سایت فراهم شده است که بتوانید در نام مالک ، آدرس ، تلفن ، توضیحات و ... نیز جستجو نمایید.

بنابراین شما می توانید با وارد نمودن کلمه یا شماره مورد نظر در فیلد جستجو به دنبال مورد دلخواه خود بگردید.

*  در صورتی که آژانس املاک هستید و با نام کاربری خود وارد شده باشید علاوه بر جستجو در موارد نام مالک ،آدرس ، تلفن ، توضیحات عمومی ، فیلد های نام مالک ، آدرس دقیق ملک ، تلفن های مالک و توضیحات خصوصی شما نیز جهت یافتن کلمه مورد نظر جستجو میشوند.

 

» تعلیق و بایگانی موارد ملکی

*  در مواردی مانند فروش یا رهن و اجاره یا ... مورد ملکی را می توان تعلیق و بایگانی نمود تا هنگام رهن و اجاره دوباره یا استفاده از اطلاعات تماس مالک یا ... از آنها استفاده نمود.

*  موارد ملکی تعلیق شده را میتوان از صفحه ویرایش موارد ملکی دوباره فعال نمود.

 

» جستجو در موارد تعلیق و بایگانی شده

موارد ملکی که به دلیل فروش یا رهن و اجاره یا ... به حالت تعلیق درآمده و بایگانی شده اند در بسیاری موارد دوباره مورد نیاز خواهند بود.(جهت رهن و اجاره دوباره یا استفاده از اطلاعات تماس مالک یا ...)

بنابراین در سایت این امکان فراهم شده است که کاربران و آژانس های املاک بتوانند در بین موارد ملکی تعلیق و بایگانی شده خود به جستجو بپردازند.

*  برای جستجو در موارد بایگانی پس از انتخاب موارد جستجو (نام مالک ، تلفن تماس ، آدرس ، توضیحات ، متراژ ، مبلغ و...) حالت نمایش را حالت سطری انتخاب نمائید و کلید جستجو را بزنید. در صفحه نمایش نتایج به صورت سطری ، در بالا سمت چپ با انتخاب جستجو در بایگانی (بلی) می توانید در بایگانی موارد ملکی خود جستجو کنید.

 

* توجه

جهت شفافیت و صحت اطلاعات هنگام سپردن موارد ملکی ، مبلغ کل یا مبلغ هر متر و در موارد رهن و اجاره مبلغ رهن و مبلغ اجاره باید به صورت صحیح وارد شده باشد تا در سایت ثبت و تائید شود. و از درج به صورت توافقی یا مبالغی نامربوط مانند عدد 1 خودداری نمائید.